Blog

Ievads WordPress: kas tas ir un kas to izmanto?

Kas īsti ir WordPress?

Mēģinot definēt, kas patiesībā ir WordPress, gandrīz noteikti nāksies sastapties ar šādiem skaidrojumiem:

WordPress ir pilnīgi atvērta pirmkoda un ārkārtīgi spēcīga satura pārvaldības sistēma.
Tomēr, ja jūs tikko esat sācis lietot WordPress sistēmu, tādi termini kā “atvērtā koda” un “satura pārvaldības sistēma”, iespējams, jums neko daudz nenozīmēs.

Tātad, šeit ir iesācējiem draudzīgāks apraksts par to, kas patiesībā ir WordPress – tāds, kas nesīs lielāku skaidrību.

Kas ir “satura pārvaldības sistēma”?

Kā jau minēts, WordPress ir satura pārvaldības sistēma (vai īsi – CMS). Lai izskaidrotu, ko tas patiesībā nozīmē, mums vispirms ir jāpieskaras mājas lapām, kas patiesībā ir mājas lapa un kā tā darbojas.

Kad tīmekļa pārlūkprogrammā (piemēram, Internet Explorer, Chrome vai Safari) ierakstāt mājas lapas (piemēram, topdizains.lv) adresi, jūsu dators (caur internetu) tiek savienots ar citu datoru (sauktu par serveri) un lūdz skatīt šajā datorā saglabāto kodu jūsu norādītajā vietā (t.i, tīmekļa adresē). Pēc tam pārlūks ielādē šo kodu un parāda jums atbilstošo tīmekļa lapu, kuras kods tika izveidots, lai parādītu.

Svarīgi šeit ir tas, kā šis kods vispirms tika saglabāts noteiktā servera vietā: kāds – vai kaut kas – to ievieto tur. To var izdarīt divos veidos: a) kāds kodu uzrakstīja ar roku un manuāli augšupielādēja serverī, vai b) tas tika izdarīts, izmantojot satura pārvaldības sistēmu (CMS). Kā redzat, CMS ir programmatūras kods, kas kādam ļauj ātri un ērti pārvaldīt visu  kodu serverī, kas apvieno tīmekļa vietņu parādīšanu, izmantojot viegli saprotamu cilvēkiem draudzīgu interfeisu, kas izveido un rediģē  kodu viņa vietā.

WordPress uzrakstīs un pārvaldīs visu šo sarežģīto kodu jums, tādējādi ļaujot jums publicēt visu saturu, neraizējoties par to, kas notiek serverī.

Tadēļ WordPress ir lietojumprogramma (t.i., programmatūras kods), kas ļauj vienkāršiem cilvēkiem izveidot, rediģēt un pārvaldīt savas vietnes, izmantojot ērti lietojamu un intuitīvu saskarni.

Vienkārši!

WordPress mērķis ir dot iespēju cilvēkiem neatkarīgi no tā, kur  viņi atrodas, tiešsaistē publicēt saturu jebkurā formā, kas viņiem patīk. Vai vēlaties vienkāršu vietni, kurā blakus sānjoslai tiek parādīta emuāru ierakstu kolekcija, kurā parādīta autora biogrāfija un daži attēli no jūsu Instagram barotnes? Nekādu problēmu! Vai varbūt jums ir nepieciešams sarežģītāks modernākais e- veikals, kas pārdod mājās gatavotas rokassomas ar maksājuma risinājumu, kas ļauj cilvēkiem iegādāties jūsu produktus no jebkuras vietas pasaulē? Nekādu problēmu! Vai varbūt jūs meklējat uz vietni balstītu uzņēmējdarbību, kas balstīta uz pakalpojumiem, ar iespēju klientiem veikt restorānu vai viesnīcu rezervāciju tiešsaistē. Atkal nekādu problēmu! Izmantojot WordPress, varat izveidot gandrīz jebkura veida vietnes, kas jums patīk!

WordPress ir visur

Ticiet vai nē, jūs jau gandrīz vairākas reizes esat saskāries ar WordPress iespējām. Kā es varu būt tik pārliecināts? WordPress šobrīd tiek izmantots, lai izveidotu un pārvaldītu vairāk nekā 25% no visām vietnēm.

Izmantojamība un paplašināmība

WordPress popularitāte daļēji izriet no tā, cik draudzīga lietotājam tā ir – ļaujot ikdienas lietotājiem izveidot savas tīmekļa vietnes. Kad tas ir uzstādīts, jūs atradīsit informācijas paneli, kas ir ne tikai skaisti veidots, bet arī ērti lietojams. Tomēr patiesais WordPress spēks nav tā lietošanas vienkāršība. Cik pretrunīgi intuitīvs var šķist, WordPress patiesais spēks ir tā neticamā paplašināmībā. Redzi, WordPress nav kaut kas ierobežots ar iestrēgšanu tā veidos: tā ir sistēma, kas ir veidota tā, lai, izmantojot motīvus un spraudņus, tam tiktu pievienota visa veida papildu funkcionalitāte.

Elastība

Kad WordPress tika radīts 2003. gadā, tā bija vienkārša sistēma – gandrīz pilnībā koncentrējās tikai uz viena veida vietnēm: emuāriem. Visam kaut kur jāsākas, taču neilgi pēc tam redzesloks sāka paplašināties. Mūsdienās WordPress ir tālu no tikai emuāru veidošanas platformas.

Sakarā ar to, cik viegli to var paplašināt, daudzi apgalvo, ka tā ir kļuvusi par vienu no elastīgākajām satura pārvaldības sistēmām, kas jebkad izveidota.

Vairāk nekā tikai programmatūra

Plaši izplatīta WordPress izmantošana ir radījusi milzīgu lietotāju bāzi, kas, savukārt, ir radījusi lielu skaitu uz WordPress orientētu izstrādātāju, kuri rada dažādus spraudņus un tēmas. Turklāt šī plaukstošā kopiena ir ļoti pretīmnākoša un gandrīz vienmēr gatava palīdzēt.

WordPress ir “Open Source”

Tagad jūs, iespējams, domājat, kurš veido WordPress? Vai WordPress ir uzņēmums? Lai izskaidrotu, mums jāaptver termins “atvērtais kods”. Runājot par programmatūru, atvērtais kods attiecas uz licences veidu, kurā autortiesību īpašnieks piešķir tiesības pētīt, mainīt un izplatīt programmatūru jebkuram mērķim (lasīt vairāk Wikipedia). Tas nozīmē, ka nevienam WordPress tieši nepieder – tā vietā to izstrādā un uztur vairāki brīvprātīgie, no kuriem daudzi sponsorē darbu WordPress uzņēmumos, kuriem ir intereses, redzot, ka tas turpina augt. Turklāt atvērtā pirmkoda rakstura dēļ tūkstošiem cilvēku tajā katru dienu piedalās tā rediģēšanā.

Nobeigumā

Nav pārspīlēti apgalvot, ka WordPress ir ārkārtīgi spēcīga platforma, ar kuras palīdzību var publicēt gandrīz jebkuru vietni. To var izmantot, lai darbinātu gan mazas, gan lielas vietnes, tas ir ērti lietojams, un, pateicoties papildu tēmām un spraudņiem, tā ir viena no elastīgākajām pieejamajām sistēmām.

Neatkarīgi no jūsu dzimuma, sociālā stāvokļa, rases, finansiālā stāvokļa, orientācijas vai pieredzes līmeņa tīmeklī, WordPress vēlas palīdzēt jums tikt uzklausītam.

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *