BLOGS

Ievads WordPress: kas tas ir un kas to izmanto?

Kas īsti ir WordPress?

Mēģinot definēt, kas patiesībā ir WordPress, gandrīz noteikti nāksies sastapties ar šādiem skaidrojumiem:

WordPress ir pilnīgi atvērta pirmkoda un ārkārtīgi spēcīga satura pārvaldības sistēma.
Tomēr, ja jūs tikko esat sācis lietot WordPress sistēmu, tādi termini kā “atvērtā koda” un “satura pārvaldības sistēma”, iespējams, jums neko daudz nenozīmēs.

Tātad, šeit ir iesācējiem draudzīgāks apraksts par to, kas patiesībā ir WordPress – tāds, kas nesīs lielāku skaidrību.

Kas ir “satura pārvaldības sistēma”?

Kā jau minēts, WordPress ir satura pārvaldības sistēma (vai īsi – CMS). Lai izskaidrotu, ko tas patiesībā nozīmē, mums vispirms ir jāpieskaras mājas lapām, kas patiesībā ir mājas lapa un kā tā darbojas.

Kad tīmekļa pārlūkprogrammā (piemēram, Internet Explorer, Chrome vai Safari) ierakstāt mājas lapas (piemēram, topdizains.lv) adresi, jūsu dators (caur internetu) tiek savienots ar citu datoru (sauktu par serveri) un lūdz skatīt šajā datorā saglabāto kodu jūsu norādītajā vietā (t.i, tīmekļa adresē). Pēc tam pārlūks ielādē šo kodu un parāda jums atbilstošo tīmekļa lapu, kuras kods tika izveidots, lai parādītu.

Svarīgi šeit ir tas, kā šis kods vispirms tika saglabāts noteiktā servera vietā: kāds – vai kaut kas – to ievieto tur. To var izdarīt divos veidos: a) kāds kodu uzrakstīja ar roku un manuāli augšupielādēja serverī, vai b) tas tika izdarīts, izmantojot satura pārvaldības sistēmu (CMS). Kā redzat, CMS ir programmatūras kods, kas kādam ļauj ātri un ērti pārvaldīt visu  kodu serverī, kas apvieno tīmekļa vietņu parādīšanu, izmantojot viegli saprotamu cilvēkiem draudzīgu interfeisu, kas izveido un rediģē  kodu viņa vietā.

WordPress uzrakstīs un pārvaldīs visu šo sarežģīto kodu jums, tādējādi ļaujot jums publicēt visu saturu, neraizējoties par to, kas notiek serverī.

Tadēļ WordPress ir lietojumprogramma (t.i., programmatūras kods), kas ļauj vienkāršiem cilvēkiem izveidot, rediģēt un pārvaldīt savas vietnes, izmantojot ērti lietojamu un intuitīvu saskarni.

Vienkārši!

WordPress mērķis ir dot iespēju cilvēkiem neatkarīgi no tā, kur  viņi atrodas, tiešsaistē publicēt saturu jebkurā formā, kas viņiem patīk. Vai vēlaties vienkāršu vietni, kurā blakus sānjoslai tiek parādīta emuāru ierakstu kolekcija, kurā parādīta autora biogrāfija un daži attēli no jūsu Instagram barotnes? Nekādu problēmu! Vai varbūt jums ir nepieciešams sarežģītāks modernākais e- veikals, kas pārdod mājās gatavotas rokassomas ar maksājuma risinājumu, kas ļauj cilvēkiem iegādāties jūsu produktus no jebkuras vietas pasaulē? Nekādu problēmu! Vai varbūt jūs meklējat uz vietni balstītu uzņēmējdarbību, kas balstīta uz pakalpojumiem, ar iespēju klientiem veikt restorānu vai viesnīcu rezervāciju tiešsaistē. Atkal nekādu problēmu! Izmantojot WordPress, varat izveidot gandrīz jebkura veida vietnes, kas jums patīk!

WordPress ir visur

Ticiet vai nē, jūs jau gandrīz vairākas reizes esat saskāries ar WordPress iespējām. Kā es varu būt tik pārliecināts? WordPress šobrīd tiek izmantots, lai izveidotu un pārvaldītu vairāk nekā 25% no visām vietnēm.

Izmantojamība un paplašināmība

WordPress popularitāte daļēji izriet no tā, cik draudzīga lietotājam tā ir – ļaujot ikdienas lietotājiem izveidot savas tīmekļa vietnes. Kad tas ir uzstādīts, jūs atradīsit informācijas paneli, kas ir ne tikai skaisti veidots, bet arī ērti lietojams. Tomēr patiesais WordPress spēks nav tā lietošanas vienkāršība. Cik pretrunīgi intuitīvs var šķist, WordPress patiesais spēks ir tā neticamā paplašināmībā. Redzi, WordPress nav kaut kas ierobežots ar iestrēgšanu tā veidos: tā ir sistēma, kas ir veidota tā, lai, izmantojot motīvus un spraudņus, tam tiktu pievienota visa veida papildu funkcionalitāte.

Elastība

Kad WordPress tika radīts 2003. gadā, tā bija vienkārša sistēma – gandrīz pilnībā koncentrējās tikai uz viena veida vietnēm: emuāriem. Visam kaut kur jāsākas, taču neilgi pēc tam redzesloks sāka paplašināties. Mūsdienās WordPress ir tālu no tikai emuāru veidošanas platformas.

Sakarā ar to, cik viegli to var paplašināt, daudzi apgalvo, ka tā ir kļuvusi par vienu no elastīgākajām satura pārvaldības sistēmām, kas jebkad izveidota.

Vairāk nekā tikai programmatūra

Plaši izplatīta WordPress izmantošana ir radījusi milzīgu lietotāju bāzi, kas, savukārt, ir radījusi lielu skaitu uz WordPress orientētu izstrādātāju, kuri rada dažādus spraudņus un tēmas. Turklāt šī plaukstošā kopiena ir ļoti pretīmnākoša un gandrīz vienmēr gatava palīdzēt.

WordPress ir “Open Source”

Tagad jūs, iespējams, domājat, kurš veido WordPress? Vai WordPress ir uzņēmums? Lai izskaidrotu, mums jāaptver termins “atvērtais kods”. Runājot par programmatūru, atvērtais kods attiecas uz licences veidu, kurā autortiesību īpašnieks piešķir tiesības pētīt, mainīt un izplatīt programmatūru jebkuram mērķim (lasīt vairāk Wikipedia). Tas nozīmē, ka nevienam WordPress tieši nepieder – tā vietā to izstrādā un uztur vairāki brīvprātīgie, no kuriem daudzi sponsorē darbu WordPress uzņēmumos, kuriem ir intereses, redzot, ka tas turpina augt. Turklāt atvērtā pirmkoda rakstura dēļ tūkstošiem cilvēku tajā katru dienu piedalās tā rediģēšanā.

Nobeigumā

Nav pārspīlēti apgalvot, ka WordPress ir ārkārtīgi spēcīga platforma, ar kuras palīdzību var publicēt gandrīz jebkuru vietni. To var izmantot, lai darbinātu gan mazas, gan lielas vietnes, tas ir ērti lietojams, un, pateicoties papildu tēmām un spraudņiem, tā ir viena no elastīgākajām pieejamajām sistēmām.

Neatkarīgi no jūsu dzimuma, sociālā stāvokļa, rases, finansiālā stāvokļa, orientācijas vai pieredzes līmeņa tīmeklī, WordPress vēlas palīdzēt jums tikt uzklausītam.

4 iemesli, lai izvēlētos WordPress platformu kā mājas lapas pamatu

WordPress ir populāra satura vadības sistēma (SVS) un bloga platforma. Pēc statistikas datiem, 24% mājas lapu pasaulē lieto WordPress. Turklāt, WordPress nav vienīgā SVS vai bloga platforma.
Tātad, kāpēc jūsu uzņēmumam jāizveido WordPress vietne, nevis jāizmanto cita platforma, piemēram, Joomla, Drupal, Wix, Weebly vai Squarespace?

 

1. Viegli iemācīties, lietot un atjaunināt.

Tas ir tik viegli!
Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc jāapsver WordPress SVS izmantošana jūsu vietnei, ir tas, ka to ir viegli atjaunināt. Es vienmēr iesaku izmantot WordPress kā lapas SVS, jo to ir ļoti viegli apgūt, tā ir lietotājdraudzīga un to ir vienkārši atjaunināt.
Tas ka WordPress ir vienkāršs lietošanā, nozīmē ka jebkuršs uzņēmuma darbinieks var atjaunināt vietnes saturu. Nav nepieciešams algot IT speciālistu, lai tas apkalpotu mājas lapu. Jums vienkārši jāielogojas savā mājas lapā un jūs varat veikt atjaunināšanu vai izmaiņas bez kavēšanās.

2. Plaša funkcionalitāte

Vai jūs vēlaties iespēju pašam lapā veikt SEO? Vai jūs vēlaties ievietot formas katrā lapā? Vai jūs vēlaties lai jūsu klienti reģistrējas lapā lai saņemtu e-pastā jaunākos paziņojumus? Vai jums nepieciešams katalogs?
Visi šie un citi spraudņi, nodrošina paplašinātas iespējas dažādām vajadzībām.

3. Klientu atbalsts un drošība.

WordPress pieejams jau vairāk kā 10 gadus. Internetā iespējams atrast jebkuru sev interesējošu palīdzību un ieteikumus dažādos forumos.
Papildus, WordPress ir droša sistēma, kas nepārtraukti saņem drošības atjauninājumus.

4. WordPress ir lieliska priekš SEO

Iepriekš minēju, ka WordPress ir lieliska platforma cilvēkiem, jo tā rada pozitīvu lietotāju pieredzi. Lieliskas ziņas ir arī tās, ka WordPress ir pievilcīga meklētājprogrammām.
Turklāt ir arī pieejami lejupielādei spraudņi, kurus var integrēt WordPress vietnē, lai pārvaldītu SEO datus, tostarp H1 nosaukumus, meta aprakstus, meta nosaukumus u.c.
WordPress ir viegli izmantojams visiem lietotājiem (ne tikai izstrādātājiem), nodrošina virkni rīku un iespēju, ir plaša atbalsta kopiena, kurai ir viegli piekļūt, un pozitīvi veicina kopējo meklētājprogrammu optimizāciju.

BILŽU PIEVIENOŠANA WORDPRESS SISTĒMĀ

1. Izvēlāties, kur vēlaties ievietot attēlu savā tekstā.

2. Virs teksta redaktora rīkjoslas, redzēsiet pogu “Add Media” (Ievietot Mediju). Noklikšķiniet uz pogas Add Media un tālāk redzēsiet lodziņu “Insert Madia” (Ievietot mediju).

3. Jūsu WordPress lapa izmanto multivides bibliotēku, lai saglabātu visu jūsu multivides saturu, kā piemēram, attēlus un videoklipus. No šī loga jūs varat izvēlēties vai nu augšupielādēt jaunu failu vai izmantot esošu failu no multivides bibliotēkas. Lai augšupielādētu attēlu, noklikšķiniet uz pogas “Select files” (Atlasiet failus). Atrodiet attēlu, kuru vēlaties izmantot un noklikšķiniet uz Open (Atvērt).

4. Tagad, kad jūsu attēls ir augšupielādēts, redzēsiet, ka tas pievienots multivides bibliotēkai. Šī lodziņas labajā pusē redzēsiet šī pielikuma detaļas šai lapai. Šeit jūs varat mainīt attēla nosaukumu, parakstu, Alt tekstu un aprakstu. Varat arī izvēlēties attēla izlīdzināšanu (piemēram, centru, pa kreisi vai pa labi), kā arī izvēlēties attēla izmēru.

5. Pārliecinieties lai attēls ir atķeksēts uz rūtiņas attēla augšējā pusē, un noklikšķiniet uz pogas “Insert into Page” (Ievietot lapā). Tagad jūs redzēsiet, ka attēls ir pievienots jūsu tekstam.

6. Ja noklikšķināsiet uz šī attēla, attēla augšējā pusē parādīsies ikonas – attēla izlīdināšanas ikonas (piemēram, centru, pa kreisi vai pa labi), kā arī ikona, uz kuras noklikšķinot, atvērsies logs, kas ļaus rediģēt attēla detaļas. Šeit jūs varat mainīt attēla izmēru, varat nomainīt nosaukumu, Alt tekstu, parakstu un URL.

7. Ja jūs atkal noklikšķināsit uz pogas Add Media (Ievietot Mediju), jūs redzēsiet to pašu ievietotu multimediju logu. Šī loga kreisajā pusē redzēsiet opciju, lai izveidotu galeriju un iestatītu raksturojošu attēlu (Featured image). Tiklīdz jūsu multivides bibliotēkā būs vairāk attēlu, jūs varēsiet ievietot visu attēlu galeriju.
Raksturojošais attēls dažreiz tiek izmantots WordPress tēmā. Izvēlieties attēlu kā raksturojošo attēlu un atgriezieties pie teksta redaktora. Tagad varat apskatīt šo ziņu un redzēt, ka raksturojošais attēls ir pievienots.